| Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda | startuj z nami
                personalizuj   (?)  
przejdź do strony głównej miasta Chojnów
2018-11-13 14:03Szkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie
RADOSNE HARCE ZE ZŁOTĄ POLSKĄ JESIENIĄ Mimo, że listopad...
zobacz więcej...
2018-11-13 14:01Promocja
Chojnów podziękował za Niepodległą 11 listopada w chojnowskiej farze odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył ks. kapelan Łukasz Świerniak. Homilię wygłosił ks. proboszcz Marek Osmulski.
- Przyszliśmy do świątyni podziękować Bogu za setną rocznicę odzyskania niepodległości. Pan Bóg wzywa nas do miłości i szacunku do naszych rodziców, ale także do naszej Ojczyzny. Mamy dwie Ojczyzny. Jedna to ta ziemska, w której żyjąc według Bożych przykazań, zasługujemy sobie na wejście do tej drugiej - mówił ks. Osmulski.
Po Eucharystii na rynku na maszt wciągnięta została flaga Polski. Wydarzeniu asystowali członkowie Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej im. 19 Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa, pod dowództwem komendanta Czesława Dula. Wydarzenie zostało uświetnione przez Orkiestrę Dętą.
Uroczyście odśpiewano hymn polski, po którym Jan Serkies, burmistrz miasta, poinformował w swoim przemówieniu, że zgłoszony został projekt uchwały, dotyczącej nadania odrestaurowanemu Parkowi Śródmiejskiemu imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Wspólne świętowanie przeniosło się do Domu Kultury, gdzie występ pt. "Dla Ciebie, Polsko" zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4. Występ dzieci zgromadził pełną salę widzów. Po godzinie 15.30 na chojnowskim Rynku wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 oraz uczennica Gimnazjum nr 1. Wszyscy przybyli mogli wysłuchać patriotycznych utworów, które przygotowali reprezentanci szkół.
Chojnów świętował 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wraz z zespołem Bayer Full. Przybyli na koncert bawili się przy takich utworach jak: "Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina", "Moja mała blondyneczko", "Złotowłosa Anna". Koncert zakończył się imponującym pokazem sztucznych ogni, którymi nasze miasto "rozświetliło Niepodległą".

zobacz więcej...
2018-11-13 13:11Szkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie
MALI POECI W ŚWIETLICY – PISZEMY WIERSZE O POLSCE!!! Bycie...
zobacz więcej...
2018-11-13 13:08Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie
Czytaj Pl 2018 Czytaj PL to największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce. Umożliwia ona dostęp do 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków w całości i zupełnie za darmo przez cały listopad. Aby czytać/słuchać za darmo, wystarczy zeskanować kod QR z plakatu akcji - zamieszczonego również w naszej bibliotece - przy pomocy aplikacji mobilnej Woblink. W tegorocznej edycji do 30.11.2018 r. dostępne są następujące tytuły (10 z nich zarówno w formie e-booka, jak i audiobooka): Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”, Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”, Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”, Anna Brzezińska „Córki Wawelu”, Wojciech Chmielarz „Cienie”, Anna Ficner- Ogonowska „Okruch”, Remigiusz Mróz „Hashtag”, Mark Bowden „Polowanie na Escobara”, Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”, Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”, Dan Ariely „Potęga irracjonalności”, Jon Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”. Szczegóły na temat akcji: czytajpl.pl

zobacz więcej...
2018-11-13 10:54Promocja
Odjazdowy pojazd w Żłobku Miejskim! Dziś pod Urząd Miejski podjechała w swoim nowym wózku sześcioosobowa delegacja uśmiechniętych i zadowolonych maluchów. Rewelacyjny wózek na gromadkę – sześciorga dzieci został zakupiony przez Żłobek Miejski w Chojnowie. Maluszki czują się w nim bardzo komfortowo. Wózek pozwala na rekreacyjne spędzanie czasu z dziećmi. Maluchy przywitały się z burmistrzem miasta i panią sekretarz, przybijając żwawo „piątkę”, po czym w świetnych nastrojach pojechały dalej!


zobacz więcej...
2018-11-13 10:04Promocja
Bohaterstwo kobiet w walce o wolną Polskę — wykład prof. Joanny Dufrat w Muzeum Regionalnym Dzień przed 11 listopada w Muzeum Regionalnym, odbył się wykład poświęcony kobietom i ich walce o niepodległość. Profesor Joanna Dufrat z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, reprezentująca Zakład Historii Polski i Powszechnej XIX i XX wieku zaprezentowała wykład pt. "Pod komendą Józefa Piłsudskiego. Udział kobiet w walce zbrojnej o niepodległość i granice Polski 1914-1921".
"Poruszę kwestie kobiet z pełną świadomością, że ich udział w walce zbrojnej jest uczestnictwem radykalnym w ruchu niepodległościowym kobiet, bardzo często kwestionowanym przez opinię publiczną, co najmniej kontrowersyjny, problematycznym dla mężczyzn" - mówiła profesor historii zajmująca się tematyką kobiet w II Rzeczpospolitej.
Prof. Dufrat poruszyła stosunek Józefa Piłsudskiego do udziału kobiet w walce zbrojnej. Marszałek ambiwalentnie określał swoje stanowisko w kwestii bojowości płci pięknej: "Jednak jako pierwszy działacz niepodległościowy wykorzystał inteligencję i determinację kobiet"- stwierdziła prelegentka.
W XIX wieku spotykamy na historycznym szlaku pierwsze bohaterki, biorące udział w czynnych walkach na frontach i powstaniach. Ordery Wojenne Virtuti Militari otrzymały: Joanna Żubrowa (1782 - 1852), Barbara Żbikowa (1810-1891) i Józefa Rostowska (1784 - 1896). Odznaczenie to jest najstarszym na świecie orderem wojskowym, przyznawanym od 1792 roku za walkę i męstwo.
Na wykładzie omówione zostały obowiązki kobiet w Organizacji Bojowej PPS. Płeć piękna zajmowała się m.in. przewożeniem i konserwacją broni, służbą kurierską, przygotowywaniem dróg przejazu, a także pracą w laboratoriach bojowych, gdzie ręcznie wykonywano bomby.
Kobiety przechodziły dwuletni program szkolenia członkiń Oddziałów Żeńskich ZS, który obejmował m.in.: naukę strzelania, musztrę, służbę polową, taktykę, łączność, rysowanie map. Ponad 10 przedmiotów zawsze kończyło się egzaminami: "Jeśli jakiś egzamin nie został zaliczony, wówczas kobieta przechodziła do luźnych organizacji, wypadając zarazem z kursu strzeleckiego" - tłumaczyła prof. Dufrat.
Kobiety w służbie liniowej Legionów przebrane były za mężczyzn. I tak Ola Gnatowicz była "Olgierdem Dzikiem", Maria Vetulani - "Marianem Ipohorskim", a Wanda Gertzówna stała się "Kazikiem Żuchowiczem". Wszystkie dzielnie mistyfikowały swój wygląd.
Wykład poruszył także kwestię stosunku społeczeństwa do walki zbrojnej kobiet i ich angażowaniu się w sprawy "typowo męskie". Tu przeanalizowany został cytat "Legunki" z 1919 roku: "Dlaczego, gdy wszystko, co mamy najlepszego oddajemy dla sprawy narodowej, i niszczymy młode siły w długotrwałej, wytężonej pracy, dlaczego jeszcze, teraz kiedy mamy za sobą tyle wysiłków i tyle rzeczywistych zasług, płacą nam nasi najbliżsi lekceważeniem, lub co gorsze, obelgą i oszczerstwem?".
Prelekcja prof. Dufrat zakończyła się interesującą dyskusją. Wnioski z półtoragodzinnego spotkania nasunęły się same: "Pod względem społecznym, wobec bohaterstwa kobiet historia jest nieuczciwa" - stwierdziła prelegentka. Wkład kobiet w naszą dziejową tożsamość i niepodległość jest niezwykle cenny, jednak ich praca będzie doceniona - jedynie wówczas, gdy będziemy o niej pamiętać.
zobacz więcej...
2018-11-13 09:42Promocja
100 kilometrów na 100. lecie niepodległości na Basenie Miejskim
Na pływali w Chojnowie, 10 listopada odbyła się oryginalna inicjatywa uczczenia wielkiego jubileuszu Polski. Uczestnicy mieli za cel przepłynąć 100 km dla Niepodległej.
Prawdopodobnie pomysł przepłynięcia 100 km na basenie w Chojnowie realizowany był jako jedyny w Polsce!
Gratulacje dla wszystkich zawodników i organizatorów!

zobacz więcej...
2018-11-13 09:25Promocja
Patriotyczna dedykacja - koncert Społecznego Ogniska Muzycznego "Marsz, marsz Polonia,
Nasz dzielny narodzie,
Odpoczniemy po swej pracy
W ojczystej zagrodzie"

Wśród licznych wydarzeń towarzyszącym nam w obchodach narodowego święta niepodległości nie mogło zabraknąć koncertu organizowanego przez Społeczne Ognisko Muzyczne. 9 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się "Koncert Niepodległościowy", którego wykonawcy zaprezentowali utwory muzyczne poświęcone Ojczyźnie.
Spotkanie zostało zadedykowane wszystkim tym, którzy walczyli za wolną i niepodległą Polskę.
Koncert rozpoczął się uroczystym zaśpiewaniem Hymnu Polski przez wszystkich przybyłych do sali edukacyjnej MBP.
Patriotyczny repertuar został zaprezentowany w odsłonach: wokalnej i instrumentalnej. Nad występami utalentowanych uczniów czuwali nauczyciele: Róża Pakuła, Agata Koziar i Piotr Koziar.
Wszystkie występy były bardzo przejmujące. Dzieci wytrwale uczą się grać na instrumentach. Każdy kolejny występ młodych muzyków, pokazuje jak krystalizuje się talent, uczęszczających na muzyczne lekcje.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wyjątkowego koncertu!
zobacz więcej...
2018-11-12 22:08Szkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ LUB STROIK ŚWIĄTECZNY TPD organizuje konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową lub Stroi świąteczny
zobacz więcej...
2018-11-10 22:28Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie
Spotkanie na szóstkę z Martą Fox 18 października odbyło się spotkanie autorskie Marty Fox z uczniami klas VII-VIII. Pani Marta wprowadziła niezwykle przyjazną i ciepłą atmosferę, wzbudzając tym ogromną sympatię. Młodzież poznała wiele ciekawostek z życia autorki, szczególnie z jej dzieciństwa. Katowice to miasto, w którym się urodziła i które bardzo kocha. Wychowała się w domu, w którym nie było książek, a dziś posiada w swoim księgozbiorze aż 6 tysięcy woluminów. „Mój dom jest biblioteką” - stwierdziła pisarka. Sporo też było o śląskiej gwarze, bo przecież na Śląsku mieszka. Ale najwięcej było o pisaniu. Marta Fox czytała fragmenty swoich książek „Karolina XL” oraz „Iza buntowniczka”, odpowiadała na pytania. Można było także zrobić sobie zdjęcie z pisarką, nabyć jej książki oraz otrzymać autograf. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Polska na szóstkę. Dolnośląskie spotkania z książką na walizkach” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz samorządów województwa dolnośląskiego, powiatu wałbrzyskiego i miasta Wałbrzych oraz dolnośląskich samorządowych instytucji kultury.
zobacz więcej...
polecane zdjęcia
polecane filmy
serwis przygotowany przez MEDIART © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie w CMS | Polityka prywatności | Reklama
t: 0.00097894668579102